Andulka vlnkovaná

Kód: 75734
Neohodnoceno
279 Kč 230,58 Kč bez DPH
Skladem (5 ks)

Objednaná zvířata budou k dispozici pouze 3 dny po vyzvání k vyzvednutí.

Andulka vlnkovaná je nejrozšířenější druh drobného papouška chovaný v řadě domácností. Jedná se o nenáročného malého papouška vhodného i pro úplné začátečníky.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Andulka vlnkovaná je nejrozšířenější druh drobného papouška chovaný v řadě domácností. Jedná se o nenáročného malého papouška vhodného i pro úplné začátečníky. Je to inteligentní zvíře, zábavný společník, lze ji snadno ochočit a můžete chovat jak jednu andulku, tak i skupinku dvou a více členů. 

Můžete ji také naučit mluvit – jak samečci, tak i některé samičky umí dobře napodobovat zvuky a opakovat různá slova. Dobře se snesou dva samečci i dvě samičky. Na výběr je mnoho barevných variant  od jednobarevných andulek až po všechny možné barevné kombinace.

 

Zařazení, přirozená potrava, přirozené prostředí a způsob života


Andulka vlnkovaná patří do třídy ptáků mezi papoušky. Domovem andulky jsou suché oblasti vnitrozemí Austrálie, travnaté nebo řídce porostlé keři a stromy. Andulky jsou vynikající letci. Přelétávají ve velkých hejnech a hledají potravu a vodu. V přírodě se živí především semeny trav, příležitostně ovocem, zeleninou a hmyzem. Ve volné přírodě se andulky vyskytují ve žlutozelené barvě s černým vlnkováním. V zajetí bylo vyšlechtěno mnoho barevných variant.

Rozmnožování a věk

Pokud se rozhodnete pro pár andulek a budete je chtít rozmnožit,  je nezbytné jim pořídit hnízdní budku.

Pohlavní dospělost u andulek nastává mezi 3 – 4 měsícem. Zhruba 8 dní po páření začne samička snášet vejce, poté snáší každý druhý den. Ihned po prvním vejci na nich začne sedět. Konečná snůška obsahuje 3 – 5 vajec. Samička sedí na vejcích zhruba 18 dní, během kterých z budky téměř nevylétá. Sameček často sedí na bidýlku hnízdní budky, krmí samičku a cvrliká jí. Po „vysezení“ vajec se začnou líhnout mláďata v pořadí, v jakém samička vajíčka snesla. Mladé andulky jsou holé a slepé, ihned po vylíhnutí se schovají pod opeření samičky. Hnízdní budku opouštějí mladé andulky ve věku 5 týdnů.

Průměrná délka života andulky je 13 let.

Krmení

Krmení

Základní složku potravy andulek tvoří kvalitní krmné směsi. Denně také nabízíme čerstvé zelené krmivo, zeleninu a ovoce. Velice oblíbeným doplňkem jsou celé klasy prosa. Vyhýbejte se olejnatým semenům (např. slunečnice, semenec) kvůli vysoké kalorické hodnotě, mohou být příčinou obezity andulek. 

Nezbytnou součástí krmiva je grit, který pomáhá správnému trávení. Dbejte na dostatek vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek. Samozřejmostí je celodenní přístup k čerstvé vodě.

Základní krmivo

Snažte se vybírat kvalitní krmné směsi pro andulky, které jsou přizpůsobeny specifickým nutričním potřebám andulek, a jsou navíc obohaceny o potřebné živiny, vitamíny, minerály a často i grit.

Hlavní složkou směsí pro andulky jsou různé druhy prosa, lesklice a nahý oves. Vhodným doplňkem pro zpestření směsi jsou semena dalších travin a bylin.

Část základní směsi můžete nahradit extrudovanými krmivy pro papoušky v podobě granulí. Extrudovaná krmiva mají vysokou nutriční hodnotu, zlepšují kondici ptáků a omezují plýtvání krmivem. Identické kousky znemožňují přebírat krmivo a poskytují papouškům plně vyváženou stravu. I když zvolíte krmení extrudovanými krmivy, měli byste tento způsob kombinovat s krmením směsí, které je pro papoušky přirozenější a je důležité pro jejich psychickou pohodu. Extrudované krmivo by mělo tvořit přibližně 40 % stravy papoušků. Můžete ho podávat např. v interaktivním krmítku, protože na extrudy je třeba ptáky navyknout. Jejich nutriční přínos však stojí za námahu. 

Pokud chováte andulku v bytě pro radost a nebudete odchovávat mláďata, způsob krmení se v průběhu roku příliš nemění. Při venkovním chovu andulek je třeba krmení přizpůsobit roční době (vydatnější krmení v zimních měsících). Pokud plánujete odchovávat mláďata, přizpůsobujte krmnou dávku jednotlivým fázím odchovu (stavba hnízda, snáška, sezení na vejcích, výživa ptáčat).

 

Doplňující krmivo a pamlsky

  • Zelené krmivo  v létě můžeme podávat vhodné čerstvé zelené rostliny, které andulky velice rády ozobávají. Pokud ptáci nejsou na zelené krmivo zvyklí, přidávejte ho postupně po menším množství. Můžete přidávat i větvičky ovocných stromů, které andulky rády oštipují. Snažte se rostliny sbírat na místech, která nejsou znečištěná.
  • vhodné zelené krmivo
    • ptačinec žabinec, pampeliška, mléčné klasy obilovin (pšenice, oves, proso, …), traviny se semeny (lipnice, ovsík, kostřava, …), zahradní bylinky, …
  • Ovoce a zelenina  jsou bohatým přírodním zdrojem vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Směs ovoce a zeleniny přidáváme pravidelně pro zpestření ke krmné směsi. Šťavnaté druhy navíc slouží jako zdroj vody. Ptáky, kteří nejsou od mala na čerstvé ovoce a zeleninu zvyklí, je třeba na tento druh potravy navyknout. Nesnědené zbytky ovoce a zeleniny z klece odstraňujte, aby se nezkazily. Předcházíte tak případným zažívacím problémům ptáků.
  • vhodné ovoce a zelenina
    • jablko, meruňka, rybíz, třešně, hrozny, okurka, meloun, mrkev, salát,…
  • Větve  – papouškům můžete nabídnout vhodné větve. Z kůry, listů a pupenů získávají cenné rostlinné látky a oštipováním větviček si brousí zobák. Silnější větve mohou posloužit pro zábavu na lezení, na hraní nebo jako bidlo na sezení.
  • vhodné dřeviny
    • větve ovocných stromů, dále bříza, vrba, javor, buk, olše, jilm, …
  • nevhodné dřeviny
    • bez černý, šeřík, cedr, dub, ořešák, tis, …
  • Vaječné krmivo  je pro ptáky zdrojem živočišných bílkovin. Nejjednodušší volbou jsou vlhčené vaječné směsi pro přímé použití, které bývají obohaceny o další potřebné látky. Jinou možností jsou připravené sušené vaječné směsi, které je třeba před podáním ještě upravit. Také si můžete vaječnou míchanici připravit sami, ale měla by se použít čerstvá.
  • Naklíčená semena – jsou čerstvým a zdravým obohacením stravy plným hodnotných nutričních látek, minerálů a vitamínů v té nejpřirozenější podobě. Nejvhodnější je zakoupit již namíchané směsi semen pro naklíčení. Běžné krmné směsi jsou většinou ošetřeny, aby déle vydržely, takže nemívají dostatečnou klíčivost semen.
  • Grit – je důležitý pro dobré trávení. Částečky gritu pomáhají rozmělnit semena v žaludku ptáků. Kvalitní směsi obsahují několik různých gritů (drcené schránky mořských živočichů, kamínky, písky, …). Takové grity jsou i zdrojem minerálních látek.
  • Pamlsky – na trhu je k dostání velké množství různých pamlsků pro andulky. Při jejich výběru sledujte složení a také obsah tuků a cukrů, konzervantů a umělých barviv. Pamlsky podávejte v omezeném množství tak, aby andulka zbytečně netloustla. Některé pamlsky jsou zároveň i zdrojem vitamínů a dalších prospěšných látek. Poslouží také jako zábava. 
    • můžeme nabídnout – přírodní pamlsky (prosné klasy), různé tyčinky, kroužky k zavěšení do klece, vaječné biskvity a další. 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: