Korela chocholatá

Kód: 75743
Neohodnoceno
499 Kč 412,40 Kč bez DPH
Skladem (4 ks)

Objednaná zvířata budou k dispozici pouze 3 dny po vyzvání k vyzvednutí.

Korela chocholatá je hned po andulce druhý nejčastěji chovaný papoušek. Je nenáročná a vhodná i pro začátečníky.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Korela chocholatá je hned po andulce druhý nejčastěji chovaný papoušek. Je nenáročná a vhodná i pro začátečníky. Má mírnou a klidnou povahu a za krátký čas navazuje důvěrný vztah se svým chovatelem. Velmi dobře a rychle se přizpůsobuje novým podmínkám. Korela dokáže imitovat různé zvuky i hlas, její hlasový projev není ale nijak zvlášť kvalitní. 

Je to tichý pták, avšak pokud se vyleká nebo se hlásí o pozornost člověka, dokáže hlasitě křičet. Můžete chovat jak jednu korelu, tak i pár. Jako jedni z mála papoušků se snesou i s jinými druhy v jedné kleci (andulka, zebřička). Patří mezi výborné a rychlé letce a potřebují mít možnost se dostatečně proletět.   

Zařazení, přirozená potrava, přirozené prostředí a způsob života

Korela chocholatá patří mezi australské středně velké papoušky do čeledi kakaduovití. Pochází z vnitrozemí Austrálie, z oblastí savan a pastvin. Korely žijí společenským životem v hejnech až o 50 jedincích a přelétávají za potravou a to i na velké vzdálenosti. Jsou to vynikající a rychlí letci. Tvoří páry na celý život a hnízdí v dutinách stromů. Jejich přirozenou potravou jsou semena travin a dalších rostlin, příležitostně i plody různých stromů.

 

Rozmnožování a věk

Pokud se rozhodnete pro pár korel a budete je chtít rozmnožit,  je nezbytné jim pořídit hnízdní budku. Korely začínají hnízdit na jaře. Pohlavní dospělost nastává ve věku 1 roku. Samička snáší 4 – 7 vajec, na kterých střídavě se samečkem sedí. Za cca 3 týdny se začínají líhnout mladé korely, které jsou porostlé nažloutlým chmýřím. Po 4 – 5 týdnech začínají mladí vylétat, rodiče je však ještě několik týdnů (většinou 3  4) krmí.

Průměrná délka života v zajetí je až 20 let.

Krmení

Krmení

Základní složku potravy korel tvoří kvalitní krmné směsi. Denně také nabízíme čerstvé zelené krmivo, zeleninu a ovoce. Velice oblíbeným doplňkem jsou celé klasy prosa. Nezbytnou součástí krmiva je grit, který pomáhá správnému trávení. Dbejte na dostatek vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek. Samozřejmostí je celodenní přístup k čerstvé vodě.

Základní krmivo

Snažte se vybírat kvalitní krmné směsi pro korely, které jsou přizpůsobeny specifickým nutričním potřebám korel, a jsou navíc obohaceny o potřebné živiny, vitamíny, minerály a často i grit.

Hlavní složkou směsí pro korely jsou různé druhy prosa, lesklice, ovsa, slunečnice.  Vhodným doplňkem pro zpestření směsi jsou i další semena (niger, semenec a další).

Část základní směsi můžete nahradit extrudovanými krmivy pro papoušky v podobě granulí. Extrudovaná krmiva mají vysokou nutriční hodnotu, zlepšují kondici ptáků a omezují plýtvání krmivem. Identické kousky znemožňují přebírat krmivo a poskytují papouškům plně vyváženou stravu. I když zvolíte krmení extrudovanými krmivy, měli byste tento způsob kombinovat s krmením směsí, které je pro papoušky přirozenější a je důležité pro jejich psychickou pohodu. Extrudované krmivo by mělo tvořit přibližně 40 % stravy papoušků. Můžete ho podávat např. v interaktivním krmítku, protože na extrudy je třeba ptáky navyknout. Jejich nutriční přínos však stojí za námahu.

Pokud chováte korelu v bytě pro radost a nebudete odchovávat mláďata, způsob krmení se v průběhu roku příliš nemění. Při venkovním chovu je třeba krmení přizpůsobit roční době (vydatnější krmení v zimních měsících). Pokud plánujete odchovávat mláďata, je třeba krmnou dávku přizpůsobovat jednotlivým fázím odchovu (stavba hnízda, snáška, sezení na vejcích, výživa ptáčat).

 

Doplňující krmivo a pamlsky

  • Zelené krmivo  v létě můžete podávat vhodné čerstvé zelené rostliny, které korely velice rády ozobávají. Pokud ptáci nejsou na zelené krmivo zvyklí, přidávejte ho postupně po menším množství. Můžete přidávat i větvičky ovocných stromů, které korely rády oštipují. Snažte se rostliny sbírat na místech, která nejsou znečištěná.
  • vhodné zelené krmivo
    • ptačinec žabinec, pampeliška, mléčné klasy obilovin (pšenice, oves, proso, …), traviny se semeny (lipnice, ovsík, kostřava, …), zahradní bylinky, …
  • Ovoce a zelenina  jsou bohatým přírodním zdrojem vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Směs ovoce a zeleniny přidáváme pravidelně pro zpestření ke krmné směsi. Ptáky, kteří nejsou od mala na čerstvé ovoce a zeleninu zvyklí, je třeba na tento druh potravy navyknout. Nesnědené zbytky ovoce a zeleniny z klece odstraňujte, aby se nezkazily. Předcházíte tak případným zažívacím problémům ptáků.
  • vhodné ovoce a zelenina
    • jablko, meruňka, rybíz, třešně, hrozny, okurka, meloun, mrkev, salát,…
  • Větve  – papouškům můžete nabídnout vhodné větve. Z kůry, listů a pupenů získávají cenné rostlinné látky a oštipováním větviček si brousí zobák. Silnější větve mohou posloužit pro zábavu na lezení, na hraní nebo jako bidlo na sezení.
  • vhodné dřeviny
    • větve ovocných stromů, dále bříza, vrba, javor, buk, olše, jilm, …
  • nevhodné dřeviny
    • bez černý, šeřík, cedr, dub, ořešák, tis, …
  • Vaječné krmivo  je pro ptáky zdrojem živočišných bílkovin. Nejjednodušší volbou jsou vlhčené vaječné směsi pro přímé použití, které bývají obohaceny o další potřebné látky. Další možností jsou připravené sušené vaječné směsi, které je třeba před podáním ještě upravit. Také si můžete vaječnou míchanici připravit sami, ale měla by se použít čerstvá.
  • Naklíčená semena – jsou čerstvým a zdravým obohacením stravy plným hodnotných nutričních látek, minerálů a vitamínů v té nejpřirozenější podobě. Nejvhodnější je zakoupit již namíchané směsi semen pro naklíčení. Běžné krmné směsi jsou většinou ošetřeny pro delší výdrž, takže nemívají dostatečnou klíčivost semen.
  • Grit – je důležitý pro dobré trávení. Částečky gritu pomáhají rozmělnit semena v žaludku ptáků. Kvalitní směsi obsahují několik různých gritů (drcené schránky mořských živočichů, kamínky, písky, …). Takové grity jsou i zdrojem minerálních látek.
  • Pamlsky – na trhu je k dostání velké množství různých pamlsků pro korely. Při jejich výběru sledujte složení a také obsah tuků a cukrů, konzervantů a umělých barviv. Pamlsky podávejte v omezeném množství tak, aby korela zbytečně netloustla. Některé pamlsky jsou zároveň i zdrojem vitamínů a dalších prospěšných látek. Poslouží také jako zábava. 
    • můžeme nabídnout – přírodní pamlsky (prosné klasy), různé tyčinky, kroužky k zavěšení do klece, vaječné biskvity a další. 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: