K nejčastěji chovaným křečíkům patří křečík džungarský a o něco menší křečík Roborovského. Křečík džungarský dorůstá velikosti 7 - 10 cm, základní barva srsti je šedohnědá s tmavým pruhem na hřbetě, břicho a nohy jsou bílé. Křečík Roborovského dorůstá velikosti 5 – 8 cm, základní barva srsti je hnědožlutá s šedou, břicho je bílé.
Křečci a křečíci bývají aktivní především večer a v noci, během dne většinou spí. Jsou to nenáročná zvířata, která se dají celkem snadno ochočit. Je velice zábavné sledovat je při jejich aktivitách, ať už při krmení, kdy si nacpávají své lícní torby potravou a schovávají si ji do „spižíren“, nebo při jejich akrobatických kouscích při hře.
Křečíci jsou společenští, takže je možné chovat jak jednoho, tak více jedinců – vhodné je chovat samice ze stejného vrhu nebo dva samce za podmínek, že s nimi nebude společně žádná samička. Chovat různé druhy křečíků v jedné kleci se nedoporučuje. Křeček syrský je naopak samotář, takže je vhodnější chovat pouze jednoho, ve skupině si mohou ublížit. Snadněji ochočíte křečíka, který bude v kleci sám.
Zařazení, přirozená potrava, přirozené prostředí a způsob života
Křečci a křečíci patří do třídy savců mezi hlodavce. Jsou to všežravci, což znamená, že se živí rostlinnou i živočišnou potravou, která je bohatá na bílkoviny.
Ve volné přírodě obývají stepní oblasti, postupem času obydleli i lidská pole. Hloubí si až 1 metr hluboké nory, ve kterých mají několik postranních příbytků. Mají výborný čich a sluch, naopak zrak je jejich slabší stránkou. Jejich hmat je velice dobře vyvinutý – hlavně díky jejich dlouhým vousům v okolí nosu.
Rozmnožování a věk
Křečci a křečíci se rozmnožují velice snadno. Běžně mívají několik vrhů během roku.
Průměrná délka života křečků a křečíků je 2 – 3 roky, křečík Roborovského se dožívá o něco méně (1,5 – 2 roky).
Krmení
Základní složku potravy křečků a křečíků tvoří kvalitní krmné směsi a také čerstvé zelené krmivo a ovoce. Jako doplnění zdroje bílkovin můžete nabídnout moučné červy nebo hmyz (např. cvrčky). Pozor na příliš tučná krmiva s velkým množstvím olejnatých semen (např. slunečnice) nebo ořechů.
Nezapomeňte, že křečkům a křečíkům trvale rostou zuby a potřebují mít neustále něco na okus, aby jim zuby nepřerostly (některé pamlsky, větvičky,…). Pozor na ostré špičky, aby si křečci neporanili lícní torby. Samozřejmostí je celodenní přístup k čerstvé vodě.
Základní krmivo
Snažte se vybírat krmiva určená speciálně pro křečky, která jsou přizpůsobena jejich nutričním požadavkům.
Kompletní krmiva pro křečky můžeme rozdělit na směsi a tzv. monokomponentní krmiva, což mohou být pelety, extrudované nebo pečené granule. Směsi jsou pro křečky zábavnější a přirozenější, ale pokud směs křeček přebírá a žere jen některé její složky, může být jeho krmná dávka nevyvážená. Přebírání řeší monokomponentní krmiva, ve kterých je každý kousek stejný jak vzhledově, tak nutričně.
Hlavní složku krmiva křečka tvoří obiloviny, luštěniny, různá semínka a traviny.
Doplňující krmivo a pamlsky
- Zelenina – je bohatá na minerální látky, vitamíny a vlákninu. Zejména v zimním období nahrazuje čerstvou trávu a bylinky. Zeleninu nedáváme přímo z lednice, pozor také na zapařenou, shnilou či plesnivou – tu zvířeti nedáváme nikdy. Šťavnatá zelenina křečkům slouží jako zdroj vody a pokud jí mají dostatek, nepotřebují příliš pít.
- vhodná zelenina
- rajče, kedluben, mrkev, květák, kukuřice, okurka, červená řepa, celer, cuketa, …
- jedovatá zelenina
- syrové fazole
- Ovoce – ovoce je zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek. Obsahuje však zároveň větší množství cukrů, takže je vhodné k občasnému zkrmování jako pamlsek. Veškeré ovoce by mělo být bez chemického ošetření – vše raději před podáním řádně omyjte.
- vhodné ovoce
- hrozny, jablka, hrušky, jahody, …
- méně vhodné ovoce
- citrusové plody
- jedovaté
- avokádo
- Živočišné bílkoviny – jako občasný pamlsek můžete křečkům nabídnout sušené korýše, moučné červy nebo jiný živý hmyz (cvrčci, sarančata). Živočišné bílkoviny jsou obzvláště vhodné pro březí samičky, ale poslouží jako občasný zdroj bílkovin pro každého křečka a křečíka.
- Bylinky - obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, ale ve větším množství mohou některé z nich působit zdravotní problémy. Proto je dobré nezkrmovat stále stejné druhy, ale bylinky střídat. Snažte se bylinky sbírat na místech, která nejsou znečištěná.
- vhodné bylinky
- pampeliška, jetel, bazalka, meduňka, jitrocel, heřmánek, měsíček, sedmikráska, …
- Větve – slouží nejen k obrušování zubů, ale také jako výborná hračka. Navíc obsahují minerální a rostlinné látky, které křečkům prospívají. Větve můžeme dávat sušené i čerstvé včetně květů, listů i pupenů.
- vhodné dřeviny
- větve ovocných stromů, větve břízy, lísky, topolu
- nevhodné dřeviny
- bez černý, šeřík, cedr, ořešák, větve jehličnatých stromů, …
- jedovaté dřeviny
- túje, oleandr, rododendron, jalovec, tis černý, trnovník akát, zlatý déšť, …
- Pamlsky – na trhu je k dostání velké množství pamlsků pro křečky. Při jejich výběru sledujte složení a také obsah tuků a cukrů (aby nebyl příliš vysoký), obsah konzervantů a umělých barviv.
- přírodní – jsou zdravé a zpravidla nejvhodnější, bez obsahu barviv, přidaných cukrů, konzervantů, např. sušená zelenina, bylinky, velice omezeně sušené ovoce
- ostatní – dobrou volbou jsou extrudované a pečené pamlsky, které většinou obsahují malé množství tuků a cukrů. Méně vhodné jsou různé kalorické dropsy, které podáváme v omezeném množství, abychom předešli nadváze a trávicím problémům.