Osmák degu - samice
Kód: 75726Detailní popis produktu
Osmák je velice aktivní během celého dne. Je zvědavý, čilý a také hodně rychlý. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, lze si jej jednoduše ochočit. Je také velmi zábavné jej pozorovat při jeho aktivitách a akrobatických kouscích. Osmák je čistotné zvíře a nezapáchá. Vhodnější je chovat více osmáků, jsou to společenská zvířata a samotnému osmákovi by mohla chybět společnost dalšího jedince.
Při volném pohybu po bytě je dobré před nimi vhodně zabezpečit veškeré kabely od TV a jiných spotřebičů, které by mohl rozkousat a sám sobě ublížit. Osmáci jsou hlodavci a vše velmi rádi okusují.
Zařazení, přirozená potrava, přirozené prostředí a způsob života
Osmáci patří do třídy savců. Jsou to býložravci, což znamená, že se živí výhradně rostlinnou stravou.
Pocházejí z Jižní Ameriky. Ve volné přírodě obývají suché stepní a horské oblasti. Hloubí si nory, které mají jeden hlavní a několik vedlejších vchodů. Tvoří kolonie, které někdy čítají i přes 150 členů. Každá kolonie tvoří několik „rodin“, z nichž každá má mezi 3 – 7 členy. Rodinu tvoří jeden sameček a několik samiček s mláďaty. Po dosažení pohlavní dospělosti mláďata rodinu opouštějí a zakládají si vlastní. Osmáci mají dobře vyvinutý sluch, čich i zrak. Díky dlouhým vouskům mohou lépe odhadnout velikost prostoru, ve kterém se pohybují.
Rozmnožování a věk
Osmáci dosahují pohlavní dospělosti již ve věku 3 měsíců, první připuštění se doporučuje raději až kolem 8 – 9 měsíce. Samička je březí zhruba 90 dní, poté se rodí 2 – 10 plně vyvinutých mláďat. Samice mláďata kojí, ta pak pozvolna začínají jíst i pevnou stravu. Mláďata je možné odstavit ve věku 7 – 8 týdnů. Osmáci se dožívají 5 – 10 let.
Krmení
Základní složku potravy osmáka tvoří seno, kvalitní krmné směsi a také čerstvé zelené krmivo. Osmák nedokáže dobře zpracovávat cukry. Kvůli sklonům k nadváze a hlavně kvůli možnosti vzniku cukrovky se ovoce osmákům vůbec nedoporučuje.
Nezapomeňte, že osmákům nepřetržitě rostou zuby a potřebují mít neustále něco na okus, aby jim zuby nepřerostly (některé pamlsky, větvičky,…). Samozřejmostí je celodenní přístup k čerstvé vodě.
Základní krmivo
Snažíme se vybírat speciální krmiva pro osmáky, která jsou přizpůsobena přímo jejich nutričním požadavkům. Případně můžeme použít krmiva pro činčily.
Kompletní krmiva pro osmáky můžeme rozdělit na směsi a tzv. monokomponentní krmiva, což jsou pelety, extrudované nebo pečené granule. Směsi jsou pro osmáky zábavnější a přirozenější, ale pokud směs osmák přebírá a žere jen některé složky, může být jeho krmná dávka nevyvážená. Přebírání řeší monokomponentní krmiva, ve kterých je každý kousek stejný jak vzhledově, tak nutričně.
Kvalitní krmivo pro osmáky by mělo obsahovat dostatek vlákniny a minimum tuků. Krmiva s obsahem olejnatých semen, sušeného kalorického ovoce a ořechy nejsou vhodná jako základ krmné dávky, pouze jako pamlsek ve velmi omezeném množství.
Seno
Seno je základem krmné dávky osmáka a mělo by být neustále k dispozici. Je bohatým zdrojem vlákniny a podporuje správné trávení. Při koupi dbáme na to, aby bylo seno suché, voňavé a bezprašné. Nejvhodnějším senem pro osmáky je luční nebo horské seno s bohatou směsí trav a bylin.
Seno skladujeme na temném a suchém místě bez přímého slunečního svitu – hrozí zapaření, hniloba, plíseň.
Doplňující krmiva a pamlsky
- Zelenina – je bohatá na minerální látky, vitamíny a vlákninu. Zejména v zimním období nahrazuje čerstvou trávu a bylinky. Zeleninu nedáváme přímo z lednice, pozor také na zapařenou, shnilou či plesnivou – tu zvířeti nedáváme nikdy. Osmáka na zeleninu zvykáme pozvolna, ve větším množství může způsobit nadmutí.
- vhodná zelenina
- mrkev, kedluben, květák, kukuřice, okurka, celer, cuketa, paprika (sladká)
- nevhodná zelenina
- špenát, cibule, lilek, fazole, brambory, …
- Ovoce – obsahuje hodně cukru a může způsobit vznik cukrovky nebo obezity. Proto osmákům ovoce raději nepodáváme vůbec nebo jen výjimečně v minimálním množství.
- Bylinky - obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, ale ve větším množství mohou některé z nich působit zdravotní problémy. Proto je dobré nezkrmovat stále stejné druhy, ale bylinky střídat. Snažte se bylinky sbírat na místech, která nejsou znečištěná.
- vhodné bylinky
- bazalka, meduňka, jitrocel, heřmánek, květy měsíčku lékařského, listí ostružin, …
- nevhodné a jedovaté bylinky
- pelyněk, šťovík, vlaštovičník, …
- Větve a dřeviny – slouží nejen k obrušování zubů, ale také jako výborná hračka. Navíc obsahují minerální a rostlinné látky, které osmákům prospívají. Větve můžeme dávat sušené i čerstvé včetně květů, listů i pupenů.
- vhodné dřeviny
- větve ovocných stromů, břízy, lísky, …
- nevhodné dřeviny
- bez černý, šeřík, cedr, dub, ořešák, …
- jedovaté dřeviny
- túje, rododendron, jalovec, tis černý, trnovník akát, zlatý déšť, …
- Pamlsky – na trhu je k dostání velké množství pamlsků pro osmáky. Při jejich výběru sledujte složení a také obsah tuků a cukrů (měl by být co nejmenší), obsah konzervantů a umělých barviv.
- přírodní – jsou zdravé a zpravidla nejvhodnější, bez obsahu barviv, přidaných cukrů, konzervantů, např. sušená zelenina, bylinky. Pozor na sušené ovoce, které obsahuje mnoho cukrů.
- ostatní – občas můžete nabídnout extrudované a pečené pamlsky, které většinou obsahují malé množství tuků a cukrů. Nevhodné jsou různé kalorické dropsy a další pamlsky s vysokým obsahem cukrů a tuků.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.